TOKAT YURT-AY-DER.

Biz Birlikte Büyüdük, Hayata Böyle Yürüdük

Yazı Boyutu

SAYIN KAMUOYU

Geçtiğimiz günlerde Cumhur Başkanı adaylarından bir adayın İstanbul Beykoz mitinginde yaptığı bir açıklama ile ilgili toplumu bilgilendirme  ihtiyacı doğmuştur.

Bilindiği gibi, derneğimizi kurmamızdaki nedenlerden biri  Sosyal Hizmet Modellerinden faydalanarak hayata hazırlanan çocuklarımız üzerindeki oluşan ve oluşması muhtemel “ÖN YARGILARI” kırmaktır...

 Yukarıda da belirttiğim gibi bir Cumhurbaşkanı adayı “Size buradan söz veriyorum, bir fizik öğretmeni olarak söz veriyorum, Yetiştirme yurtlarındaki kimsesiz çocukları,” 18 yaşına kadar devletin gözetiminde anasız babasız çocuklar, zaten kaç kişi? 18 yaşını doldurdu mu sokağa bırakılıyor. Eğer Cumhurbaşkanı seçilirsem 18. Yaşını doldurdu mu onları Devlet kadrolarına alacağım.” Şeklinde bir ifade de bulunulmuştur.

            Biz hiçbir siyasinin açıklaması veya seçim vaadiyle ilgili yorum yapmak veya eleştiri yapmak gibi bir düşüncede değiliz, böyle bir şeyi kendimize had olarak da görmeyiz.  Ancak; yukarıda da belirtiğimiz gibi üzerimizde olumsuz yargı oluşturacak bir ifadeyle ilgili de tepki koymak hakkımızadır.

Bu nedenle.. Açıklıyoruz ki!

1-) Yetiştirme yurtlarında ki çocuklar kimsesiz değildir.. Öncelikle büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün söylediği gibi. (Cumhuriyet Kimsesizlerin Kimsesidir.) sözüyle Cumhuriyet bizim kimsemizdir.

2-) Devletimiz bizi her daim sahiplenmektedir.

3-) Bizler18 yaşını doldurdu mu sokağa bırakılmıyoruz.. ayrıca bu ifadeyi anlam itibariyle de onur kırıcı olarak değerlendiriyoruz.

4-) 2828 ve 5395 sayılı çocuk kuruma kanunları kapsamında Sosyal Hizmet Modellerinden faydalanan bireyler, 2828 sayılı kanuna eklenen 3413 sayılı kanun ile Kamuda istihdam planlamasına alınmaktadırlar...

Bu alanda;

Bizler burada büyüyerek hayata atılan bireyler  ve Yetiştirme Yurtlarından Ayrılanlar Dernekleri olarak; (Çeşitli Toplantılar, TBMM Çocuk Komisyonu bilgilendirme brifinglerimiz ve çalıştaylar aracılığıyla) Devletimizle olan işbirliği ve ortak çalışmalarımız neticesinde, senede 1 defa olan bu personel alımları;

 Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı döneminde senede 2 defaya çıkartılmış.. Lise ve üzeri olanlar, her vatandaş gibi KPSS ile bu haktan eşit şekilde faydalandırılırken ilköğretim mezunları KPSS siz, direkt tercih yapma haklarına sahip olmuşlardır.

Konuyla ilgili olarak;

Doğrusu ne? denseydi, bize sorulsaydı, biz insanlara yardımcı olur, doğru bilgiyi biz kendilerine sunardık..,

Bizler..

 Yetiştirme Yurtlarında büyüyerek hayata atılan bireyler ve Yetiştirme Yurtlarından Ayrılanlar Dernekleri olarak, temsil alanımızla ilgili “siyasete çekilme, taraf edilme, onur kırıcı, ön yargı ve ajite edici” tüm eylem ve söylemlerin karşısındayız, bu tür eylem ve söylemleri doğru bulmuyor, toplumumuzun bütün bireylerini konuyla ilgili hassasiyete davet ediyoruz.

Teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyorum.

 

TOKAT YURT-AY-DER

Yönetim Kurulu