TOKAT YURT-AY-DER.

Biz Birlikte Büyüdük, Hayata Böyle Yürüdük

Yazı Boyutu

Tokat Yurt Ay Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Duran Uzun, yetiştirme yurtlarında hayata hazırlanan çocuklara ilişkin saldırgan ve maksadını aşan ifadeleri kullananlara karşı açıklamada bulundu ve yetiştirme yurtlarında milli ve manevi değerlere bağlı çocuklar yetiştirildiğini vurguladı.

TEPKİ ÇEKEN SÖZLER OLUNCA…

            Ezbere, önyargılı, bilimsellikten uzak, saldırgan, hakir görücü ve ötekileştirici bir tutum ile yetiştirme yurdu çocukları için Laiklik dinini Yetiştirme Yurtlarında çocuklara öğrettiniz, ne edep ne İslam, ne vatan sevgisi öğrettiniz. denilmesine tepki gösteren Duran Uzun özetle şunları söyledi:

            “Kurum ve kuruluşlarımızda milli ve manevi değerlerimize bağlı çocuklar yetiştirilmektedir. Yetiştirme yurtlarında hayata hazırlanan çocuklara, mevcut durumda da görüldüğü gibi, muhatap olunduğunda incitmemek gerekliliğine varana kadar edep öğretilmektedir. Vatan sevgisi ise bu vatan için uğruna şehit oluşlarımız, şehitlik naaşımı yetiştirme yurdunun önünden kaldırın diyen şehitlerimiz ve şehit olmadım Allah’ım gaziliği nasip ettin sana şükürler olsun diyebilen çok sayıda gazilerimiz bulunmaktadır. Yetiştirme yurtlarında hayata hazırlanan çocuklar kamuda istihdama ezbere alınmıyorlar. 2828 sayılı kanuna 3413 sayılı kanun ile eklenen yasa kapsamında ve KPSS’ye katılarak alınmaktadırlar. Ayrıca bu vatan ile ilgili ihtiyaçta canını vatana feda edecek yetiştirme yurtlarında büyüyen devlet terbiyesi almış bizler varız. Yetiştirme yurtlarında büyümüş ve halen bu kuruluşlarımızla sosyal bağı devam eden bireyler olarak talihsiz beyanları kınıyoruz. Bu çirkin tavır ve davranışın takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.”

 

                                                                                                                           Duran UZUN

                                                                                                                    Yönetim Kurulu Başkanı