Faaliyet Raporu

Faaliyet Raporu

TOKAT YETİŞTİRME YURDUNDAN AYRILANLAR KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

FALİYET RAPORU

1-İhtiyaç sahibi ve müracaat eden arkadaşlarımıza nakdi yardımlar yapıldı.

2- Yetiştirme yurdunun önüne halı saha yapımı için (Gençlik ve Spor Bakanlığına)  proje çizilerek sunuldu ve proje Aile Bakanlığına da yazılarak, projenin gerçekleşmesine kadar takibi yapılarak halı sahanın yapılması sağlandı.

3- 12/02/2010 sigara ve zararları hakkında Tokat Yetiştirme Yurdunda kalan kardeşlerimize Dr. Yunus Emre BULUT ‘un katkıları ile seminer verildi.

4- 19/10/2010 Tokat YURT-AY-DER Yönetim Kurulu huzurevi sakinlerini ziyareti etti. Büyüklerimize ahde vefayı göstermiş olduk.

5- 03/06/2010 sigara ve kanser ilişkisi hakkında Tokat Yetiştirme Yurdunda kalan kardeşlerimize Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Yaşar Metin AKSOY’un katkıları ile semineri verildi.

6- Gaziantep Eğitim Bir Sen çalışması için Basın Açıklaması yapıldı.

7- Gaziantep Eğitim Bir Sen çalışması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yazı yazıldı.

8- Gaziantep Eğitim Bir Sen çalışması için Memur Sen Konfederasyonuna yazı yazıldı. Memur Sen Konfederasyonu Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU aranarak tepki gösterildi.

9- Geleneksel Hey gidi Günler programı yapıldı.

10- Yurda 20 tane futbol topu hediye edildi

11- Yurda 24 adet Yurt-Ay-Der logolu forma hediye edildi.

12- Çocuk evine 6 adet Yurt-Ay-Der logolu forma hediye edildi

13- Çocukların, Yurttan Ayrılanların ve istihdam edilmek üzere bekleyen çocuklarımız için Türkiye genelinde Dernek çalışması yapılarak, çözüm önerileri noktasında Bakanlığa bildirimde bulunuldu.

14- Tokat Yetiştirme Yurdunda kalan kardeşlerimize Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi Dr. Yunus Emre BULUT ile temizlik ve hijyen konusunda seminer verildi.

15- Yurttaki çocuklara yönelik yarın sizdeyiz projesi yapıldı.

16- Güneş TV de yurttaki ve yuvadaki çocuklarımızın katılımı ile “şekercik” tv programı yapıldı.

17- Kanal 24 de 23 Nisan da Önce çocuk programında yer alındı.

18- 19 Mayıs Gençlik Futbol Turnuvası için futbol takımına forma yaptırıldı.

19- Alkolün zararları hakkında Tokat Yetiştirme Yurdunda kalan kardeşlerimize Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi Dr. Yunus Emre BULUT ile seminer verildi.

20- Hey gidi günler sıra gecesi programı yapıldı.

21- Sigara ve kanser ilişkisi hakkında Tokat Yetiştirme Yurdunda kalan kardeşlerimize Gaziosmanpaşa Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Asistanı Dr. Yunus Emre BULUT ile seminer verildi.

22- Ağız ve Diş Sağlığı ile ilgili Toplum Sağlığı Merkezinde görevli Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Diş Tabibi Makbule SÖNMES ile Tokat Yetiştirme Yurdunda kalan kardeşlerimize seminer verildi.

23- Atletizm ve Masa Tenisinde şampiyon olan çocuklarımıza ödüller verildi.

24- Yuvadaki çocuklara hediyeleşme programı yapıldı.

25- Memuriyete atanan çocuklara 657 DMK hakkında bilgilendirme semineri yapıldı.

26- Tokat Yetiştirme Yurdunda kalan kardeşlerimiz belirlenen ailelere götürülerek “iftara sizdeyiz” programı yapıldı.

27- Düğün yapan arkadaşlarımıza düzenli olarak töre çıkartıldı.

28- Hasta olan çocuklara ve hastası olan arkadaşlara düzenli olarak çiçek gönderildi.

29- Tokat Yetiştirme Yurdunda kalan kardeşlerimize halk sağlığı konusunda Gaziosmanpaşa Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Asistanı Dr. Yunus Emre BULUT ile seminer verildi.

30- Heygidi günler projesi ile ilgili “gelecekteki ben” bölümü ile çocuklara örnek alma, hedef belirleme programı yapılarak, belirlenen büyüklerimize konuşmalar ve sohbetler yaptırıldı.

31- Dernek çalışmalarımızı bakanlığa sunmak üzere defaten bakanlıkla toplantılar yapıldı.

32- Bağımlılık yapan maddeler konusunda Tokat Yetiştirme Yurdunda kalan kardeşlerimize Uz. Dr. Metin AKSOY ile seminer verildi.

33- Askerde olan bazı çocuklarımıza askerde iken nakdi yardımda bulunuldu.

34- Bazı kapsamdaki çocuklarımızın işe alınmalarının aciliyet gereklilikleri hakkında ayrıca bir çalışma yapılarak bakanlıkla toplantı yapıldı. (dezavantajlılar)

35- Türkiye genelinde oluşan bazı yurtlardaki vuku bulan basında da yer alan durumlar konusunda, o İlin Valiliği, İl Müdürlüğü ve Bakanlığa konu hakkında şikayetler yapılarak, takipleri sağlandı.

36- Çocuklarımızın bazı illerimizde ki olumsuz program ve propagandalara katılmasına mani olundu, tespit edilenlerde ikna edilerek geri çıkartıldı.

37- Kamuda meydana gelen görevden uzaklaştırmalar araştırıldı ve çocuklarımıza bu konuda desteklerde bulunuldu.

38- Tütün ve mamullerinin insan sağlığına zararları ile çocuk gelişimine olumsuz etkileri konularında Tokat Yetiştirme Yurdunda kalan kardeşlerimize Gaziosmanpaşa Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Asistanı Dr. Yunus Emre BULUT ile seminer verildi.

39- Reşit olmadan yurttan ayrılan “yurttan atılanlar” çocuklarımız araştırılarak hukuki destek sağlandı. Bu kapsamdaki çocuklarımızın kamuda hizmet alımı statüsünde istihdamları için Bakanlığa çalışma yapıldı.

40- Her sene Yurt-Ay-Der logolu takvimler yaptırıldı. Değerli üyelerimize ve Tokat Halkına dağıtıldı.

41- Çocuklarımızın okul takipleri yapıldı ve aksaklıklar ilgililer ile paylaşıldı.

42- Okullarda çocuklarımıza karşı zaman, zaman karşılaşılan zorlamalara müdahale edildi.

43- Yurt, yuva, sevgi evleri ve çocuk evlerindeki çocuklarımızın hastane yatışlarında onlara çiçek gönderildi.

44- İl dışına sınava giden çocuklarımıza yol yardımında bulunuldu. Gittikleri ilerde kalacak ve konaklayacak yer bulunmasına yardımcı olundu.

45- Göreve yeni atanan çocuklarımız ile devlet büyüklerimize çiçek gönderildi.

46- Çocukların yaş günleri gibi özellerinde onlar hatırlandı.

47- 16 Eylül 2013 tarihli Zaman gazetesi haberinden dolayı, Zaman gazetesine girişimlerde bulunarak tepki gösterildi.

48- 16 Eylül 2013 tarihli Zaman gazetesi haberinden dolayı Bakanlığa “Bakan ileti adresine” şikayet dilekçesi yazılarak gazete dava edildi.

49- Gönül elçileri projesi kapsamında İl Müdürlüğüne destek verildi.

50- Gaziosmanpaşa Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Asistanı Dr. Yunus Emre BULUT ile Sigarada öldürür konulu Tokat Yetiştirme Yurdunda kalan kardeşlerimize seminer verildi.

51- Çocuklarımız ile ihtiyacı olan “yurttan ayrılan” arkadaşlarımıza hukuki destek için avukat ile anlaşma yapıldı.

52- İl genelinde sebepleri çerçevesinde başlıklandırılarak, işe giremeyenlerin çalışması yapıldı.

53- Yurtan ayrılan çocuklarımızın sınav sıralamasına alınamama gibi durumlar ile karşılaşmamaları için form-a belgelerinin zamanında ve düzenli olarak düzenlenmesi durumu kuruluşlarımızdan takip edildi.

54- Adına sınav çıkan çocuklarımız, tek, tek aranarak sınavı kaçırmaması konusunda bilgilendirildi.

55- Bazı çocuklarımıza isteği çerçevesinde hikaye seti, roman gibi kitaplar alındı.

56- Yurttaki on çocuğumuza spor ayakkabı alındı hediye edildi.

57- Kuruluşlarımızdaki oluşan sıkıntılar, kuruluş ve il yönetimi ile zamanında paylaşıldı.

58- Çocuk evindeki çocuklarımıza başarıları ölçüsünde (onları onure etmek için) programlar yapıldı. Örnek: pastaneye götürme gibi.

59- Yurttaki çocuklarımıza birer takım Diş fırçası ve macunu hediye edildi.

60- Kuruluşlarımızdaki çocuklarımızın problemleri ile buralardan ayrılan kardeşlerimizin genel olarak  sorunların ele alındığı İzmir çalıştayına Tokat Yurt-Ay-Der olarak katılındı.

61- Gelecekteki Ben Sensin Projesi (25/05/2014 tarihinde Turhal Çocuk Yuvasında kalan kardeşlerimiz ile bizlerinde yurtlarda ve yuvada kaldığımız sürelerde yaşadıklarımız ve ulaşmış olduğumuz hedeflerimizi anlatılarak) Kardeşlerimize rehberlik etmiş bulunmaktayız.

62- Turhal Cumhuriyet Çocuk Yuvasındaki yavrularımızın bizlerden isteği doğrultusunda 14 Haziran 2014 tarihinde Hey Gidi Günler 1. Çocuk Şenliği olarak Gümenek Mesire alanında piknik yaparak kutlamış bulunmaktayız..

63- Turhal Cumhuriyet Çocuk Yuvası’nda bulunan yavrularımızın ve şehitlerimiz için “Cumhuriyet Çocuk Yuvası Hatıra Ormanı”nda yapılan “250 Can 250 Fidan” isimli fidan dikim programına Tokat Yetiştirme Yurdundan Ayrılanlar Kültür ve Dayanışma Derneği olarak katıldık.

64- 3413 Sosyal Hizmet Modellerinden Faydalanan Çocuklarımızın Kamuda İstihdamı için yapılan Kura Çekimleri için Tokattan Kuraya katılan Çocuklarımız Dernekce Organizasyon Yapılarak Kura Çekimleri için Ankaraya Götürüldü.

65- 2 Ocak 2015 tarihinde Mevlit Kandili Münasebetiyle Cumhuriyet Çocuk Yuvasındaki Yavrularımız ziyaret edilerek Kandilleşmede Bulunduk.

66- Memur Olarak Ataması Yapılan Kardeşlerimize 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Hakkında Seminer Verdik.

TOKAT YURT-AY-DER

Yönetim Kurulu

İletişim

Adres: Semerkant Mah. GOP Bulvarı Mehmet COŞKUN İş Merkezi Kat:3 No:114 Merkez / Tokat
Telefon: 0536 591 64 54
E-posta: info@tokatyurtayder.org

Bizi Takip Edin